Legwan Zielony

Cześć,
chciałem podzielić się z Wami moimi doświadczeniami w hodowli Legwana Zielonego.

Dlaczego legwan?
Otóż przy mojej alergii nie mogę cieszyć się towarzystwem zwierząt futerkowych, a traf chciał, że poznałem właściciela legwana i tym sposobem zainteresowałem sie zwierzakiem.
Jaki niedorzeczny był mój sposób myślenia! Trzeba powiedzieć to jasno: Legwan to GAD, a nie da się porównać hodowli dzikiego gada z oswajanymi przez wieki ssakami.
Jeżeli myślisz o gadzie musisz wiedziec, że w ich naturze nie leży szukanie pieszczot, głaskanie i przytulanie. Ssaki rozwijające się w ciele matki zaraz po urodzeniu szukają jej bliskości.
Gady takie jak legwan rozwijają się w jajach zakopanych w ziemi, a zaraz po wykluciu instynkt ich nie nakazuje poszukiwania bliskości z rodzicami. Pierwsza reakcja legwana na swiat to wypatrywanie zagrożenia i ucieczka przed nim.
Okazało się jednak, że wytrwały i cierpliwy hodowca legwana może liczyć na pewne sukcesy w przyzwyczajaniu gada do ludzi, a nawet oswajaniu go:-)

Warunki dla legwana
W każdym razie decydując się na legwana trzeba zacząć od zapewnienia mu warunków. Legwanowi trzeba stworzyć dom - terrarium, a w nim warunki zbliżone do naturalnych warunków legwana - środkowo i południowoamerykańskich lasów deszczowych. Terrarium powinno być w pionie. Legwany mieszkają pośrod drzew, uwielbiają się wspinać, w środku terrarium może znaleźć się odpowiednio przygotowany konar, lub różne półki i przeszkody. Terrarium powinno także “rosnąć” z legwanem, ponieważ mały legwan wpuszczony do zbyt dużego terrarium będzie bardzo trudny do oswojenia. W praktyce oznacza to przynajmniej 2-krotna zmianę terrarium w miarę wzrostu legwana.
Trzeba zadbać o temperaturę, odpowiednie oświetlenie i wilgotność w terrarium.
Temperaturę w terrarium można regulować przy pomocy żarówek grzewczych, emiterów ciepła, a także przewodów i mat grzejnych. Trzeba jednak pamietać, że legwany nie powinny wylegiwać się w miejscach podgrzewanych od dołu, jest to niebezpieczne dla ich przemiany materii, a w efekcie dla zdrowia i życia.
Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia legwanowi jest obok żywienia decydującym czynnikiem. Przy zapotrzebowaniu tych gadów na promienie słoneczne niezbędne jest zaopatrzenie terrarium w żarówki lub świetlówki UV, właściwa wartość lamp UV dla legwana to 5.0.
W miejscu, gdzie będzie wylegiwał się legwan temperatura może dochodzić do 40 stopni, również tam powinno być źródło promieni UV.
Wilgotność w terrarium w dzień powinna oscylować w okolicach 60%, a w nocy nawet ponad 90%. Osiagnąć to można przy pomocy nawilżaczy powietrza, bądź spryskując kilkukrotnie w ciągu dnia wnętrze terrarium.
W terrarium powinien znaleźć się też pojemnik z wodą na tyle duży, aby zmieścił się w nim legwan, może być długość bez ogona ;-) na tyle głęboki, aby legwan mógł w nim swobodnie stać (chociaż z natury legwany są znakomitymi pływakami jednak potrzebują sporo miejsca, aby pokazać swoje umiejętności). Najprawdopodobniej z czasem legwan zacznie zalatwiać się do pojemnika z wodą, a uwierzcie mi, baaardzo ułatwia to sprzątanie w terrarium :-)
Wodę do terrarium można uzdatniać różnymi środkami.

Żywienie legwana
wymaga nieco zaangażowania w sprawę. Legwany żywią się głównie liśćmi, pewną część diety stanowią też owoce i części warzyw. Jednak twój legwan uwielbiający wszystko co naturalne będzie głównie pożądał liści :)

Na dziś to tyle, a następnym razem będę chciał Wam opowiedzieć o przygodach podczas prób przyzwyczajania i oswajania legwana :)
Pozdrawiam
Olo

Ostatnia z fotek mojego smoczyska

12 komentarze to “Legwan Zielony”

 1. hania pisze:

  Dlaczego nie umieściliście nic o żółwiach stepowych???????

 2. admin pisze:

  Witam,

  to jest artykuł o legwanie zielonym. Jeśli chcesz napisać coś o żółwiach stepowych serdecznie Cię do tego zachęcamy.

  Obiecuję, że w miarę możliwości będzie pojawiało się więcej artykułów o różnych gatunkach zwierząt.


  Pozdrawiam,
  Hubert Wilczyński

 3. wiktor pisze:

  witam,
  mam legwana ielonago wawi sie leon i nie moge go oswojić .
  co musze zrobic

 4. mariola pisze:

  czesc mam napisac o legwanie powiez mi jakie ma warunki prosze odezwi sie na moja komurke 508382456

 5. Hubert Wilczyński pisze:

  Witam serdecznie,

  wszystkich chętnych do napisania artykułu proszę o kontakt na blog@zoologiczny.eu


  Pozdrawiam,
  Hubert Wilczyński

 6. Magda pisze:

  mój legwan je salate co jeszcze można dla niego dawać ??????

 7. Patrycja pisze:

  Z tego co słyszałam, nie można dawać legwanom sałaty, lubią one owoce, warzywa, liście, mlecze itp.

 8. Legwan Zielony pisze:

  Co To Może Oznaczać U Legwanów Takie Wypuchłe Plamy Na Ciele np.Na Łapach I Na Ogonie :(

  Bardzo Proszę O Radę ! ! !

 9. Legwan Zielony pisze:

  To Prawda Legwanom Nie Zaleca Się Jedzenia Sałaty ! ! ! Proszę Sobie Poczytać W Internecie

 10. Legwan Zielony pisze:

  Co Bym Jeszcze Mogła Zrobić By Mój Legwan Bardziej Się Do Mnie Oswoił ?
  Staram Się Brać Go Co Najmniej 1 Raz Na Dzień Na Ręce Chodzę Z Nim Po Domu Głaszczę Spędzam Z Nim Prawie Cały Dzień A On Nadal Jest Płochliwy ! :( :/

 11. Legwan Zielony pisze:

  Proszę O Rady !!!

  Serdecznie Dziękuję !

 12. smok z komodo pisze:

  Chciałbym prosić o porade dotyczącą kupna kamelona lub legwana.Które ze
  zwierząt będzie łatwiejsze w hodowli.Dodam że jestem nieco wprawiony posiadam agame brodatą.

Napisz komentarz


informacje o cookies