Kiedy wymieniać wodę w akwarium?

W weekend miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniu organizowanym przez Tetra University. Było ono poświęcone parametrom wody w akwarium. Wiedzy mam na wiele wpisów, ale chciałbym zacząć od jednego z najbardziej prozaicznych, a zarazem jednego z najważniejszych problemów - podmiany wody.

Wie o tym każdy akwarysta. Co tydzień powinniśmy podmieniać około 20% wody w zbiorniku. Dlaczego to robimy wytłumaczę niedługo opisując cykl azotowy. Wróćmy jednak do podmiany. Przypomnij sobie, w jakie dni zazwyczaj dokonujesz tej operacji? Jestem przekonany, że dla większości będzie to weekend. Jak za chwilę przeczytasz, nie ma gorszego momentu.

W wielkim skrócie z cyklu azotowego wynika, że zła gospodarka azotanami i fosforanami jest przyczyną wielu problemów w akwarium. A skąd się biorą fosforany? Zazwyczaj z trzech rzeczy:

 • z pokarmu
 • z odchodów - czyli pośrednio z pokarmu
 • z wody

Skupmy się w tej chwili na wodzie. Fosforan sam z siebie bardzo rzadko pojawia się w zbiornikach wodnych. Skąd więc bierze się w kranówce? Ano z detergentów. Weekend stał się momentem, kiedy staramy się nadrobić brakujący w ciągu tygodnia czas. Tak więc sprzątamy, myjemy, pierzemy i … wymieniamy wodę w akwarium. Jako że ścieki, po przejściu przez oczyszczalnie z powrotem trafiają do kranu, fosforan z proszku do prania użyty w piątek lub sobotę wpuszczamy z woda do akwarium około niedzieli. Oczywiście w zależności od lokalizacji może być dzień czy dwa rozbieżności, jednak w większości przypadku najlepsza do akwarium woda będzie w kranie w okolicy wtorku/środy. Można to łatwo sprawdzić dokonując pomiarów stężenia fosforanów codzień przez dwa tygodnie. Wskaźnik ten na pewno będzie się zmieniał w cyklach tygodniowych.

Dodatkowo najlepiej dokonywać podmiany po południu lub wieczorem, kiedy odstana w rurach woda już spłynie. W ten sposób ograniczymy przede wszystkim ilość miedzi, która w większości przypadków ma zły wpływ na akwaryjny ekosystem.

Hubert Wilczyński

3 komentarze to “Kiedy wymieniać wodę w akwarium?”

 1. Mariusz pisze:

  Witam. Z tymi fosforanami to jest to raczej legenda niż prawda. Po pierwsze spowodowane jest to długim cyklem uzdatniania wody przy użyciu naturalnych metod jak i tych sztucznych. Po drugie trzeba wziąć poprawkę na % udział wody oczyszczonej w stosunku do wody z innych źródeł. Po trzecie fosforany w kranie są często celowo wpuszczane w dużych stężeniach do systemów w celu polepszenia jakości wody (monofosforany, polifosforany, fosforanowe środki ochrony sieci wodociągowych). Po czwarte, spotkałeś się z czymś takim w praktyce? :)

  Odnośnie Tetra Uniwersity i jakości ich szkoleń to jak człowiek ze stropniem dr nie potrafi poprawnie powiedzieć i napisać terminu allelopatia to można się trochę zdziwić ale chyba nikt tego nie zauwazył. Jeśli komentarz jest niepotrzebny, to proszę o usunięcie ale nie mogłem się powstrzymać ;) Pozdrawiam, Mariusz Miśtak

 2. Hubert Wilczyński pisze:

  Komentarz jak najbardziej potrzebny. Mam nadzieję, że wywoła refleksję wśród czytelników i sami sprawdzą parametry kranówki u siebie.

 3. Damian pisze:

  Witam. Ludzie piszą różne rzeczy, a doświadczenie uczy czego innego. W moim akwarium muszę wymieniać 80 % wody raz na dwa - trzy tygodnie, taki jest zakwit glonów. Dzisiaj - po tygodniu od wymiany wody - mam londyńską mgłę ( nie widać ryb ), i straszny smród. Wymieniłem całą wodę, a akwarium i wyposażenie dokładnie wymyłem. Znajomy mówi, że to zależy od wody. Mimo, że mam wodę z własnej studni, tak się dzieje. Zastanawiam się nad wymianą wody nie na studzienną, a na mineralną niegazowaną - np. Kingę Pienińską. Od krystalicznej mineralnej wody jeszcze żadne stworzenie nie zdechło, a od bakterii w wodzie i zaglonienia owszem. Dam znać wkrótce, jakie efekty. Pozdrawiam wszystkich akwarystów. Damian.

Napisz komentarz


informacje o cookies