Jak dobrać oświetlenie dla żółwia wodnego?

Większość dostępnych na rynku akwariów ma dopasowane rozmiarem pokrywy. Są one wykonane zwykle z czarnego plastiku i zawierają oprawki na jedna, dwie zwykłe świetlówki, a w przypadku małych zbiorników oprawkę żarówkową (można umieścić w niej świetlówkę kompaktową).

Z góry informuję, że otrzymana z nich ilość światła nie jest odpowiednia dla żółwi wodnych. Dlatego terraryści w celu zwiększenia natężenia światła i otrzymania odpowiednich warunków w akwarium używają specjalistycznych świetlówek terrarystycznych emitujących promienie UVB.

Ilość promieni UVB i ich jakość ma znaczenie przede wszystkim dla prawidłowego wzrostu żółwia. Pomagają w dobrym utrzymaniu skorupy żółwia. Można powiedzieć, że zwalczają one krzywicę i pomagają w produkcji odpowiednich witamin. Świetlówki UVB powinny być włączane na dwanaście godzin dziennie.

Drugim składnikiem oświetlenia akwa jest promiennik ciepła, czyli lampka biurkowa z klipsem (tzw. lustrzanka). Daje ona ciepło na części lądowej. Temperatura na wybiegu powinna wynosić ok. 30°C. Temperaturę barwy światła podaje się w Kelwinach. Ogólnie mówiąc im niższa temperatura tym kolor światła jest bardziej żółty, a im wyższa tym bardziej zbliża się do zimnej bieli i niebieskiego.

W użytkowaniu akwaterrarium powinny znajdować się:

  • świetlówka emitująca promienie UVB [optymalnie 5% lub 8%], np: Exo Terra Repti Glo 10%
  • świetlówka dająca światło białe np: firmy Osram [choć gdy jest już świetlówka z UVB, zwykłe światło dzienne nie jest konieczne]
  • promiennik ciepła, np: lustrzanka 40W/60W

zolw_1.jpgzolw_2.jpg

Michał (michal_zdw)

Jeden komentarz to “Jak dobrać oświetlenie dla żółwia wodnego?”

  1. Patryk pisze:

    Witam chciałbym sie spytac jakie potrzebuje oswietlenie zółw jaszczurowaty i czy misu miec ogrzewanie

Napisz komentarz


informacje o cookies