Historia Szarika

Kto z nas nie zna tego imienia? Na stałe zapisało się w historii showbiznesu. Na wykresach popularności pewnie nadal znajduje się nad Lessie i 101 dalmatyńczykami.

Pamiętam jako małe dziecko z wypiekami na twarzy śledziłem poczynania nieustraszonej załogi Rudego 102 oraz psa Szarika, który wielokrotnie ratował pancernych z opresji. Któż z nas nie chciał mieć tak mądrego pupila?

Kim był Szarik?
Szarik był owczarkiem niemieckim. Jego prawdziwe imię brzmiało Trymer. Przez krótki czas miał również swojego dublera o imieniu Atak. Jego wychowaniem i “wykształceniem” zajmował się Pan Franciszek Szydełko. Zachęcam do zapoznania się z ciekawym wywiadem z Panem Franciszkiem tutaj. W wywiadzie można przeczytać kilka ciekawych historii z planu Czterech pancernych oraz W pustyni i w puszczy oraz dowcip, który pozwolę sobie zacytować:

“Kiedy w 1968 roku był najazd wojsk sprzymierzonych na Czechosłowację, ku granicy jechał też “Rudy” z całą załogą i Szarikiem. Ale kiedy czołg dojechał do granicy polsko-czechosłowackiej Szarik zaczął straszliwie szczekać, wyskoczył z czołgu i mówi do pancernych ludzkim głosem: “Panowie, ja jestem psem, a nie świnią”. I nie przeszedł granicy.”

Niestety Szarik po ukończeniu filmowej kariery odszedł trochę w zapomnienie. Został przekazany w prywatne rece. Dożył 18 lat. Skończył jako wypchany model w gablocie w szkole tresury psów służbowych w Sułkowicach.

Hubert Wilczyński

2 komentarze to “Historia Szarika”

  1. Patrycja pisze:

    Pozdrawiam

  2. Qba pisze:

    A to ciekawe, nigdy nie zastanawiałem się co się stało z filmowym Szarikiem :)

Napisz komentarz


informacje o cookies