Raz jeszcze patyczaki

Pierwsze terrarium, które urządzałyśmy naszym „roślinożercom” było malutkie, ale i patyczaki były tylko dwa i w dodatku młodziutkie. Zgodnie z pierwszymi zaleceniami kupiłyśmy sałatę i marchewkę. Marchew utarłyśmy i ułożyłyśmy na liściu sałaty. Jednak po dwóch dniach doszłyśmy do wniosku, że one nie chcą jeść ani sałaty ani też marchewki. Zasięgnęłyśmy więc fachowej porady.

Patyczaki pierwsze terrarium

Prawidłowo urządzone terrarium powinno być wysypane ściółką, najlepiej z włókna kokosowego, choć i ściółka z kory drzew się nadaje. Powinna być ona przewiewna, żeby pomimo zraszania nie zagnieździła się pleśń: należy ją też raz na jakiś czas wymienić. Jednak wtedy należy zwrócić uwagę, aby razem z nią nie wyrzucić jajeczek. Są one tak malutkie, że trudno je dostrzec gołym okiem. Ale jest możliwe ich znalezienie nawet w tak trudnym do szukania środowisku jak włókno kokosowe.

Patyczaki powinny też mieć trochę roślin, najlepiej z długimi gałązkami lub liśćmi, żeby mogły po nich chodzić i zawisnąć w porze dziennej. Rośliny te nie muszą być „jadalne” z punktu widzenia patyczaków, ale powinny im służyć do ukrywania się oraz do wylinki, gdyż właśnie wśród roślin patyczaki zmieniają swoją skórę. Oprócz roślin „niejadalnych” umieściłyśmy w terrarium dwa kubeczki, do których wkładamy zwilżoną świeżą melisę lub bazylię razem z ziemią, w której wyrosła. W ten sposób nasze patyczaki otrzymują pożywienie a i zyskują dodatkowe miejsce do swoich spacerów. Nie ma potrzeby umieszczania w terrarium pojemników z wodą, gdyż ilość wody, jaka jest w liściach roślin wystarcza im do życia. Oprócz powyższego umieściłyśmy w naszym terrarium kawałek pnia drzewa – nasze patyczaki bardzo lubią po nim łazić, chować się między odnóżami oraz spać na nim.

Na początku, zanim dostały „niejadalną” roślinę do chodzenia po niej, wstawiłyśmy im „do domu” dwie sztuczne rośliny. Wszystko było ok., dopóki nie okazało się, że szanowne państwo patyczaki postanowiło ich skosztować. Nie jesteśmy pewne, czy im smakowała, ale na wszelki wypadek zabrałyśmy im je.

Z informacji, jakie znalazłyśmy na stronach internetowych, patyczaki powinny mieć w terrarium temperaturę około 18 – 26 stopni. Jednak nasze maluchy rosną i całkiem nieźle się czują w temperaturze pokojowej. Nawet zimą, kiedy nie było zbyt ciepło a okno w pokoju, w którym jest terrarium było otwarte, patyczaki nie miały problemów z rozwojem. Właśnie wtedy złożyły pierwszy raz jajka a niedługo potem wykluły się małe patyczaki. Nie podgrzewamy sztucznie naszego terrarium ani nie nagrzewamy specjalnie pokoju, w którym się znajduje.

Patyczaki aktualne terrarium

Doskonale czują się w takich warunkach.

Zachęcam jeszcze raz do hodowania tych cudownych owadów.

Małgorzata Najda

11 komentarze to “Raz jeszcze patyczaki”

 1. Kamila pisze:

  Kupiłam w czoraj 3 patyczaki rogate,użądziłam im takie terrarium:na spodzie jest ziemia,potem dużo gałązek z jakichś krzaczków a na nich 3 listki sałaty,czy to dobrze?
  A czy ziemia może być na podłożu?
  Czy zamiast ziemi może powinnam kupić wiurki kokosowe,można takie?Albo torf?
  Spryskuje codziennie po 2 razy,to dobrze?
  Terrarium przykryłam ścierką kuchenną,i zawiązałam gumką…?
  A mogę wyjmować te patyczaki czy nie??One mają ok 2 cm..?
  Kiedy będą zżucać wylinkę?
  I kiedy mam spodziewać się jaj?
  I ile?
  Ile wylęgają się z jaj patyczaki,czy to 2 miesiące?
  Czy jak wziełam patyczaka i on zeskoczył na podłoge,to mu się nic nie stanie?
  Ile one żyją?
  Proszę o odpowiedzi,ponieważ zamówiłam patyczaki rogate przez allegro i niechce by im się coś stało..
  Z góry dziękuje ;)

 2. skimi pisze:

  Kupiłam w czoraj 3 patyczaki rogate,użądziłam im takie terrarium:na spodzie jest ziemia,potem dużo gałązek z jakichś krzaczków a na nich 3 listki sałaty,czy to dobrze?

  -lepszy byłby liść jeżyny. Sałata zawiera związki szkodliwe dla patyczaków.

  A czy ziemia może być na podłożu?

  -ziemia, piasek, leb papierowe ręczniki

  Spryskuje codziennie po 2 razy,to dobrze?

  -tak

  Terrarium przykryłam ścierką kuchenną,i zawiązałam gumką…?

  -lepiej gaza w przypadku małych patyczaków, a poza tym firanka jest lepsza, bo przepuszcza więcej powietrza

  A mogę wyjmować te patyczaki czy nie??One mają ok 2 cm..? Kiedy będą zżucać wylinkę? Ile wylęgają się z jaj patyczaki,czy to 2 miesiące? Czy jak wziełam patyczaka i on zeskoczył na podłoge,to mu się nic nie stanie?

  -NIE PANIKUJ! Patyczak to nie lalka z porcelany. Opiekuj się nimi sumiennie, jak najczęściej dawaj im świeże gałązki jeżyny (oczywiście z liśćmi :) codziennie spryskuj ścianki terrarium i liście wodą, a na pewno będą zadowolone.

  PS: Terrarium nie powinno być wyższe niż szersze, żeby ściółka nie gniła.

 3. szymon pisze:

  Cześć
  Niedawno kupiłem 2 patyczaki indyjskie i użądziłem im takie terrarium na dno wsypałem ziemię posadziłem tam truskawkę ziemię przysypałem drobną korą wsadziłem tam kilka gałązek karmię je liścimi róży,dębu i bluszczu

  odpisz mi czy dobrze postępuje a jak nie to powiedz mi co jest źle i powiedz co zmienić
  Z góry dzięx pozdro

 4. Monika pisze:

  witam mam patyczaki, mają już około 8 cm, karmię je liściami róży, spryskuje raz dziennie wodą, z tego co tu wyczytałam to powinno się im spryskiwać dwa razy dziennie i codziennie czy to prawda, chciałabym im zmienić ściółkę, czy ściółką może być piasek z piaskownicy i ile razy w tygdoniu trzeba im ściółkę zmienić, proszę o odpowiedź

 5. Iga pisze:

  Witam mam 1 patyczaka który jest jeszcze młody. ma dopiero 2cm. Do jego terrarium dałam kilka patyków liście bazylii i zraszam mu codziennie wodą szyby. Ma dosyć duże terrarium bo on jeszcze urośnie. Patyczaki rosną do 40cm. Do terrarium można wsypać ziemię, żwir lub włókno kokosowe. Temperaturę terrarium musi mieć około 20 stopni C w przeciwnym wypadku może umrzeć. Zapomniałam wam powiedzieć, że patyczaki jedzą liście drzew owocowych, a zimą kapustę lub natkę pietruszki nie pryskanej. Nie zapomnijcie tych liści umyć. Do zobaczenia

 6. Martyna pisze:

  Mam trzy patyczaki, ale nie przesadzajcie z ilością bo każdy patyczak zniesie wam około 400 jaj co wiosnę. Mają duże terrarium około 45cm i 30 cm wysokości. Żywią się liśćmi owocowych drzew, a na zimą natką pietruszki lub kapusty nie pryskanej. Do terrarium wsypać im włókna kokosowe lub żwir. Patyczaki żyją do 8 lat, ale gdzieś wyczytałam, że aż 12, ale w bardzo dobrych warunkach:). Jeden mi zdechł po 8 miesiącach, bo inne patyczaki go zagryzły.To cześć

 7. Maja pisze:

  Hejka ja mam 2 patyczaki.
  Jeden ma ponad 8cm, a drugi z… nie wiem na moje oko to ma jakoś 3-4 cm.
  Duży patyczak nie wiadomo kiedy urodził (nie wiem jak to ująć) z 10 jajeczek.
  Jajka patyczaka indyjskiego są bardzo charakterystyczne.
  Są kolory czekoladowo-brązowego z białymi wzorkami po bokach i wystającym (wieczkiem) koniuszkiem.
  Przechodząc do pokarmu; Patyczaki lubią kiedy wyjmiemy je z naszego terrarium czy słoika i postawimy na jakimś ruwninnym miejscu po czym odkroimy kawałeczek jabłka i przyłożymy im do malukiej jamy gębowej ( pamiętajmy jabłko dla patyczaka to rarytas).
  Do naszego terrarium jako pożywienie dzienne dla naszego patyczaka jest natka pietruszki.
  Moje bardzo ją uwielbiają, jest ona badzo zdrowa dla nas i dla naszych owadów.
  Ja moim jajeczkom zbudowałam terrarium.
  Wziełam pudełko po serku wiejskim i nałożyłam na to pończochę mojej mamy XD.
  Oświetlam te terrarium sztucznym światłem.
  Aha i jeszcze pamiętajmy aby dać kilka patyków do naszego “patyczakowego domku” żeby miały gdzie zrzucić wylinkę. (Sorka za błędy)

 8. jarek pisze:

  a jak długo żyją patyczaki i żeby były razem ile to trwa ? :-)

 9. jarek pisze:

  napiszcie kto wie pod Mail jarek.hara@onet.pl

 10. Piotrek pisze:

  czy można karmić patyczaki szpinakiem ewentualnie czym jeszcze oprócz jeżyny,maliny,pietruszki,bazylii

 11. Ameliawolniak123@gmail.com pisze:

  Witam!
  Mam jednego patyczaka rogatego. Jest duży ma ok 10 centymetrów. Sęk w tym, że nie zrzucił ani razu wylinki! Stał się brązowy (bardzo brązowy), nie jadł i stał się smentny. Myślałam, że chce zrzucić wylinke, ale po kilku dniach zrobiĺ się aktywniejszy i wrócił do normy. Martwię się, codziennie spryskuje terarium wodą, daje jeść (liście bazylii). Co mam począć i czy mam się martwić?

Napisz komentarz


informacje o cookies